TAK Hellas Brno

Zápas

Horácké náměstí 15, Brno – Řečkovice

Den náborů na Kraví hoře - Brno 2016
Den náborů na Kraví hoře - Brno 2017
Den náborů na Kraví hoře - Brno 2018
Den náborů na Kraví hoře - Brno 2019
Den náborů na Kraví hoře - Brno 2020
Den náborů na Kraví hoře - Brno 2021
Den náborů na Kraví hoře - Brno 2023
Den Náborů za Lužánkami - Brno 2015

Těžkoatletický klub Hellas Brno je nejstarším aktivním zápasnickým klubem v ČR. V roce 2017 oslavil 120. výročí svého založení. K historii klubu patří významné osobnosti jako Gustav Frištenský, dvojnásobný Mistr Evropy v zápase, vynikající vzpěrač Karel Saitl, Kamil Odehnal, trenér olympijského vítěze v zápase Vítězslava Máchy…a také Franta Kocourek, dnes už vzpomínaný brněnský silák a gladiátor.

Chlubit se ale můžeme i současností. S téměř 200 členy, převážně z řad mládeže, jsme největším a zároveň nejúspěšnějším zápasnickým klubem v ČR. Díky dlouhodobé kvalitní všestranné práci s mládeží ve Sportovních třídách zápasu při ZŠ Horácké nám. v Brně -Řečkovicích jsme vychovali desítky Mistrů a Mistryň republiky všech věkových kategorií. Nejlepší z nich se zúčastňují i vrcholných evropských a světových soutěží, na nichž získali 2x evropský bronz v kategoriích kadetů a kadetek do 17 let. Družstvo mužů se pravidelně umísťuje na medailových pozicích I. ligy volného stylu…

Největší současnou hvězdou brněnského a Českého zápasu je Adéla Hanzlíčková, stříbrná medailistka z ME 2019 v seniorské kategorii, účastnice OH 2016 v Riu de Janeiru, trojnásobná stříbrná medailistka z Mistrovství Evropy do 23 let, vítězka a medailistka evropských mezinárodních turnajů, mnohonásobná mistryně ČR.

Zápas obecně patří k nejstarším lidským pohybovým aktivitám. Patří do sportů úpolových a cílem je položit soupeře na lopatky. Už ve starověku byl součástí vojenské výchovy a jedním z hlavních olympijských sportů. V roce 1896 byl zápas „řecko-římský“ zařazen už na první novodobé OH v Athénách. Český zápas, byť z hlediska historického jeden z našich nejúspěšnějších sportů, patří dnes spíše do kategorie „menších“.
 

Mgr. Pavel Kučera | mob. 602 770 689 | zapas.brno@gmail.com