Sportovní klub policie Kometa Brno

Rychlobruslení

Bauerova 321, 603 00 Brno-střed

Den náborů na Kraví hoře - Brno 2021
Den náborů na Kraví hoře - Brno 2022
Den náborů na Kraví hoře - Brno 2023

Trochu z historie rychlobruslení

Lze říci, že rychlobruslení patří ve světových dějinách mezi nejstarší sporty vůbec. Jako kolébka bruslení se uvádí Holandsko. V letošním roce u nás oslavíme 140 let trvání.

Smutné ale je, že k provozování tohoto krásného olympijského sportu jsou v ČR jedny z nejhorších podmínek.

Přesto je rychlobruslení zásluhou tří olympijských medailí vybojovaných Martinou Sáblíkovou nejúspěšnějším zimním olympijským sportem ČR.

Dvojice Martina Sáblíková a její trenér Petr Novák udělali z rybníkového minima olympijské maximum.

Dlouhé nože začaly přitahovat stále více nové a nové zájemce o tento sport. Díky bývalé reprezentantce v rychlobruslení Věry Břinkové, se začalo po skončení její závodní kariéry pozvolna rozvíjeti rychlobruslení i v Brně. Založila oddíl rychlobruslení v TJ Ingstav Brno, kde však po revoluci stoupla cena ledové plochy natolik, že se cca 50 zájemců o rychlobruslení, muselo svého zájmu vzdát.

Po několikaleté odmlce se podařilo Věře Břinkové rychlobruslení vzkřísit a a to nejprve v oddíle Technika Brno Centrum sportů a konečně v Sportovním klubu Policie Kometa Brno.

V tomto oddíle trenérka Věra Břínková pokračuje s výukou techniky rychlobruslení na již moderních bruslích tzv.klapačkách. Velké problémy s ledovou plochou ale stále trvají a v součsné době se jezdí za ledem do Blaska.

V zimních měsících trénujeme na stadiónu v Brně Králově Poli. Velkou naději vkládáme do výstavby víceúčelového sportoviště, které bude v prostorách bývalého zimního stadionu za Lužánkami, kde má být i rychlobruslařská dráha. S výstavbou by se mělo začít v příštím roce. 

Rychlobruslení je spojeno s doplňkovými sporty na in line bruslích, cyklistikou,atletikou, v posilovně, v tělocvičně, jízdou na prkně a speciální imitací,což je napodobování rychlobruslení na suchu.

Po zvládnutí základní techniky rychlobruslení vyjíždějí mladí rychlobruslaři za ledem na rychlobruslařské ovály do zahraničía to do Tomašova a Zakopaného v Polsku, do Drážďan a Berlína a nejrychlejší dráhu v Evropě do Inzellu v Německu.

Na těchto drahách se mladí sportovci zúčastňují i mezinárodních závodů, kde se jim naskýtá možnost splnit limity na účast ve světových pohárech a následně na mistrovství světa. Což se některým z našich závodníků podařilo.

Rychlobruslení je zdravý a všestranný sport  pro všechny generace, zvláště pro mládež.

Každý kdo bude mít zájem o rychlobruslení a in line bruslení vítejte ve SPORTOVNÍM KLUBU POLICIE KOMETA BRNO.

Zájemci se mohou hlásit u trenérky Věry Břínkové | tel. 775 247 008 | email : speed.skating@seznam.cz

www.skpkometabrno.cz