Pražáci nám tady nebudou dělat nábory, zlobí se Brno. Pořádá akci na truc

30. 08. 2015

Že řevnivost mezi Brnem a Prahou je jen klišé? Pražské sdružení Sporťáček se přesvědčilo, že alespoň ve sportu válečné zákopy pořád existují. Letos už pomáhalo pořádat nábor sportovním klubům ve Zlíně a Českých Budějovicích. V Praze přišlo minulý víkend na jeho sportovní festival osm tisíc lidí. Když se ovšem akce s pětiletou historií rozhodla rozšířit i do Brna, pořádně narazila.

Zdejší hokejová Kometa a fotbalová Zbrojovka se rozhodly, že z Prahy si svůj nábor nových nadějí organizovat nenechají. A na sobotu, kdy se Sporťáček koná, uspořádaly kluby místo spolupráce „protiakci“ nazvanou Den náborů. Rodiče, kteří chtějí své děti vést k nějakému sportu, tak budou mít zítra v Brně nejvyšší pohotovost. Mohou přebíhat mezi areálem Hněvkovského rovnou ke kluzišti a stadionu za Lužánky.

„Každá akce, která přivádí děti ke sportu, je dobrá. Nemůžeme ale dopustit, aby nám sem přijeli dělat nábory nějací Pražáci. To si musejí dělat kluby samy. Každopádně nás to motivuje k většímu nasazení,“ popsal pořadatel Dne náborů za Lužánkami Jakub Koudelka z krajské organizace České unie sportu.

A „Brňáci“ vytasili hned několik trumfů. Vůbec poprvé se brněnské kluby domluvily, že na místě přihlášeným dětem odpustí sezonní poplatek. Ten přitom může být i osm tisíc korun. Dětem se za Lužánkami při Dni náborů budou představovat mládežnické oddíly hokejové Komety či fotbalové Zbrojovky, ale lákat budou i trenéři atletiky, baseballu či moderní gymnastiky. Vypomoci dokonce dorazí i olympijská vítězka ve sportovní gymnastice z Londýna 1948 Věra Růžičková, legendy Komety Jaromír Meixner, Josef Černý a Vladimír Nadrchal či fotbalový mistr republiky z roku 1978 Karel Kroupa.

A přijede i další brněnská rodačka, ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Té chtějí pořadatelé nabídnout, aby si vystřelila na neprůstřelného hokejového brankáře a osminásobného mistra republiky Nadrchala, jemuž je 77 let.

„Pokusíme se jí navíc na místě ukázat, jak v Brně s dětmi pracujeme. Na příští rok dostala do rozpočtu na sport od vlády půl miliardy korun navíc. Chceme ji přesvědčit, aby peníze poslala do regionů,“ vysvětlil Koudelka. Nepříjemné dilema musel ovšem řešit brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Oficiální záštitu sice udělil Sporťáčku, o víkendu ale navštíví náborový den za Lužánkami. „Z mého pohledu je naprosto nešťastné, že se obě akce konají ve stejný den. Rodiče, kteří tento víkend nebudou mít čas, by jistě uvítali, pokud by se druhá akce konala až za týden. Jako primátor ale musím stranit té brněnské akci. Sporťáček navštívím také, jen zatím nevím kdy,“ konstatoval Vokřál.


 Tohle se nám jinde ještě nestalo, tvrdí Sporťáček

Pořadatelé Sporťáčku si z nepřízně velkých klubů nic nedělají. Jsou rozhodnutí pracovat s kluby malými.

„My pojmeme akci úplně jinak. Dětem představíme na 70 menších sportovních klubů z Brna. Děláme největší náborovou akci v Česku. Snažíme se ovšem vždycky s místními spolupracovat. Děláme jim reklamu. Například v Plzni měli velkou náborovou akci američtí fotbalisté. Tak jsme to spojili do jednoho,“ reagoval ředitel komunikace Sporťáčku František Suchan. To, co v Brně, se jim podle něj ještě nestalo.

Do Komárova pořadatelé přivezou například umělý led, na kterém budou děti bruslit, ale i českou florbalovou reprezentaci, běžce na lyžích Lukáše Bauera nebo krasobruslaře Tomáše Vernera. Vlohy k různým sportům si děti mohou na požádání nechat otestovat u odborníků se speciálními přístroji. A zapsat se mohou i do méně typických sportů, jako je lukostřelba nebo mölkky, což je jakási finská obdoba hry pétanque.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací